21
EKI
2014

Balıkesir’in mermer ihracı ayda 30 gemiden 3’e indi

mermer ihracatiDünyanın en büyük mermer rezervlerine sahip olan Balıkesir’in Marmara ilçesinde mermer ihracatı durma noktasına geldi.
Adanın en önemli gelir kaynağı olan mermer üretimi en çok ihracatın yapıldığı Arap ülkelerindeki savaşlar yanı sıra Çin hükümetindeki üst düzey yönetici değişikliği nedeniyle 300 bin metreküpten 50 bin metreküpe düştü. Yeni bir iş olanağı sunan ve mermer atıklarının değerlendirildiği kalsit fabrikaları ise adaya verilen elektrik altyapısının yetersizliğinden kurulamıyor.

Dünyada mermer denilince ilk akla gelen yerlerden olan Balıkesir’in Marmara Adası’nı Suriye’de yaşanan iç savaş vurdu. Birçok sektörde olduğu gibi savaş nedeniyle adanın mermer ihracatı neredeyse durma noktasında geldi. Adanın Dünya’nın en büyük mermer rezervine sahip bölgesi olduğunu söyleyen Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, mermerin en büyük alıcılarının Arap piyasası olduğunu belirtti. Özellikle mermer ihraç eden Arapların Suriye’deki fabrikalarda bunları işlediğini kaydeden Aksoy “Bizim en büyük alıcımız Arap piyasası, özellikle de Suriye. Çünkü, Ortadoğu’da mermer fabrikalarının toplandığı yer Suriye. Suriye’deki iç karışıklık bizi etkiliyor. Ayda 30 gemi mal yüklerdik. Bunların her biri 2500 ton mermer alırdı. Ayda 75 bin ton mermer ihraç ederdik. Ama şu anda ancak ayda 3 gemi gidiyor. Çok büyük bir düşüş var. İç piyasa da ise canlılık pek yok. İç piyasaya satış yaptığınızda uzun vadeler işleri olumsuz etkiliyor” dedi.

ADANIN ENERJİ SORUNU VAR

Mermerin işlenerek ihraç edilmesi için adaya kimi yatırımcıların fabrika kurmak istediklerini ancak deniz altından gelen elektrik altyapısının yetersizliği nedeniyle bunun yapılamadığını belirten Belediye Başkanı Süleyman Aksoy “Adalarda modern fabrikalar yapmak istiyoruz ama enerji sorunumuz var. Deniz altından gelen elektrik kablolarının yenilenerek üç katına çıkması gerekiyor. Bunun içinde UEDAŞ’ın çalışmalarını bekliyoruz. Şuanda yıllık üretimimiz 300 bin metreküpten 50 bin metreküpe düştü. Tabi bu araz talep meselesi. Yunanistan’a ürün ihraç ediyorduk oradaki karışıklık da bizi etkiledi. Çin’e mal veriyorduk, orada da yeni bir Ekonomi bakanı atanmış ve krediler durdurulmuş. Yeni Pazar arayışımız pek yok. Genelde alıcılar hep Arap kökenli. Tüm Arap piyasası da iç karışıklık nedeniyle alıcımız kalmadı” diye konuştu.

TEK ÇIKIŞ YENİ FABRİKALAR

Adaya özellikle mermer atıklarının değerlendirildiği kalsit fabrikalarının kurulması gerektiğini ancak enerji sorununun bunu da engellediğini belirten Aksoy şöyle konuştu: “Şuan mermer sektörü yatırım yapamıyor. Olduğu yerde sayıp geri gidiyor. Saraylarda yaklaşık 30 mermer ocağı bulunuyor. Bunların irili ufaklı fabrikaları var. Kalsit fabrikaları kuruluyor. Mermerin atığını değerlendiriyoruz. Dünyanın en büyük kalsit fabrikası saraylardan malzeme alıyor. Buralarda tesisler var. Yeni fabrikalar kurulacak ama bunun içinde enerji gerekiyor. Marmara mermerinin en büyük özelliği dış etkenlere dayanıklı. Mermerin atığı da değerlendiriliyor ama insanlar ada diyerek ufak bir yer sanıyor. Ama adanın mermer atığı ada kadar bir alanı tekrar doldurur. Bunları değerlendirme yoluna gidiyoruz.”

İlkan TOPRAK – YENİHABER GAZETESİ
http://www.yenihabergazetesi.net/index.php?option=com_content&view=article&id=14345:mermerin-bakentinde-suriye-ve-cin-sknts&catid=3:yen-haberler2&Itemid=76