25
EKI
2016

498 maden ve doğal taş ihracatçısı “Yeşil Pasaport” alabilecek

yesil-pasaportEkonomi Bakanlığı’nın 15 bin ihracatçıya vereceği yeşil pasaportun ayrıntıları belli olmaya başladı. Buna göre son üç yılda 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firmaların 1 ila 5 yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

TİM’in gayretleri ve Ekonomi Bakanlığı’nın çalışmalarıyla uygulamaya konulacak olan “Yeşil Pasaport” hakkını sektör bazında yorumlayan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “2013-2014-2015 yıllarını kapsayan 3 yılda (Her yıl ihracat şartı olmak kaydıyla) minimum ortalama 1 milyon dolar ihracat yapan 498 maden ve doğal taş ihracatçısı firmamız var. Bu firmalarımız yeşil pasaport alıp, yurtdışına çıkışlarında yaşanan vize eziyetinden kurtulacaklar.  Emeği geçenlere teşekkür eder, sektörümüze hayırlı olmasını dileriz” diye konuştu.

1 MİLYON DOLAR VE ÜZERİ

Ekonomi Bakanlığı 2 yıl süreyle ihracatçı şirketlere verilecek yeşil pasaportun şartlarını netleştirdi. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre son üç yılda ortalama 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firma sahibi ve/veya çalışanlarına 1 ila 5 adet arasında yeşil pasaport verilecek. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının ihdas edilmesine ilişkin teknik çalışmayı tamamlayan Ekonomi Bakanlığı, Bakanlar Kurulu Karar taslağını İçişleri Bakanlığına gönderdi.

İhracatı 10 ile 25 milyon dolar arasında olanlara 2; 25 milyon ile 50 milyon dolar arasındakilere 3; 50 ile 100 milyon dolar arasındakilere 4; 100 milyon dolar üzerinde olan firmaların ise 5 yetkilisine hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) verilebilecek. Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı hesaba göre bu şartlarda yaklaşık 15 bin adet yeşil pasaport verilebilecek.