15
EKI
2014

4 bin 200 madenci yeniden üretime geçecek

salih_demirZonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Demir, kömür üretiminin süreceğini duyurdu. Demir, işten ayrılan madencileri acilen işe çağırarak üretim faaliyetlerini hızlandırma kararında olduklarını bildirdi.

11 Eylül 2014 günü yürürlüğe giren Torba Yasa’nın ardından ek maliyet sebebiyle kömür üretiminin durdurulduğu Zonguldak’ta, üretimin tekrar süreceği bildirildi. TSO Başkanı Salih Demir, kamuoyunu bilgilendiren bir açıklama yaparak şöyle dedi:

‘Yakın zamanda yürürlüğe giren torba yasanın yer altı işletmelerine getirdiği ek maliyet sebebiyle, havzamızdaki madencilik faaliyetlerinin durma noktasına geldiği malumunuzdur. Bazı firmaların üretimi tamamen durdurmak zorunda kalmasıyla oluşan istihdam kayıpları nedeniyle şehrimizin ekonomik bakımdan zor günler geçirmekte olduğu ortadadır. Yerel ekonomimiz bakımından hayati önemde olan kömür üretiminin devamını sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi için yürüttüğümüz çalışma kapsamında; yasal düzenlemeyle gelen ek maliyetlerin detaylı analizini ve alternatif çözüm önerilerimizi içeren raporumuzu yetkililere takdim ettik.”

Raporun içeriğini ve güncel durumu değerlendirmek üzere Milletvekili Köksal Toptan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Ankara’da toplantı yaptıklarını anlatan Demir, şunları söyledi: “Bakanlığın; oluşan ek maliyetlerin karşılanarak havzada madencilik faaliyetlerinin devamı yönünde iradesinin olduğu tarafımıza iletildi. Yasal düzenleme hazırlığının başlatıldığı ve sürecin bir ay içinde tamamlanacağı bilgisini edinmiş bulunmaktayız. Beyanlarını güvence olarak aldığımız milletvekili ve bakanımızın da telkinleri doğrultusunda, işten ayrılan personelimizi acilen işe çağırarak üretim faaliyetlerimizi hızlandırmak kararındayız. Yöremiz açısından son derece sevindirici bulduğumuz bu gelişmeyi kamuoyuyla paylaşırken; başta Köksal Toptan ve Taner Yıldız olmak üzere ilgisini esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz.’

YENİ ŞAFAK