13
MAY
2015

“3. Havalimanında Türk doğal taşı kullanılsın”

kahyaoglu timBaşbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Toplantısı’nda konuşan İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, “THY’nin CIP salonunda İspanyol ve İtalyan mermerleri kullanılmış. Sayın Başbakan’dan 3. Havalimanında %100 Türk doğal taşı kullanılması talimatını vermelerini rica ediyorum” dedi.

İhracatçı sektörlerin 2015-2023 hedefleri, sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Toplantısı”, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal ve Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı. İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu Maden Sektörünün taleplerini toplantıdaki konuşmasında iletti.

“KEÇİLERİN BİLE ZOR ÇIKTIĞI YERLERDEN İHRAÇ MALI ÜRETİYORUZ”

2002 yılında Ak Parti iktidara geldiğinde maden ihracatının 664 milyon dolar, 2014 yılında ise 4.6 milyar dolar olduğunun altını çizen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Türkiye’nin ihracatı 4 kat büyürken, madencilik her türlü engel ve sıkıntılara karşın, 7 kat büyümüş. Çözüm sürecinden bahsediliyor. Bu süreçte size en fazla madencilik sektörü destek olur. Çünkü, biz bırakın insanları bazen keçilerin bile zor çıktığı yerlerden çıkardığımız yer altı zenginliklerimizi ihraç edip, ülkeye katma değer yaratıyoruz.

“2012 GENELGESİYLE GELEN KISITLAMALAR KALDIRILMALI”

Kahyaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Başbakanım, biz de birliklere seçimle geliriz. Benim de 4 yıllık süremin bir yılı bitti. Ben seçildiğimde üyelerime, 2012 yılındaki Başbakanlık Genelgesiyle ilgili gerekli mücadeleyi göstereceğimin sözünü vermiştim. Sizden ricam, ihracatımızı gerileten ve büyük sıkıntılar yaşadığımız orman ve maden ruhsat izinleriyle ilgili kısıtlamaların tamamen kaldırılmasıdır. Ormanlarla ilgili en fazla bedel ödeyen sektör bizimki. Geçtiğimiz günlerde bunu büyük bir oranda düşürdünüz. Ama yine de, bu genelgeden doğan sıkıntılardan dolayı gerçekleşen orman aşımlarından yargılanan 2 bin civarında madenci var. İki kez yargılandığınızda da hapis kararlarıyla karşılaşabiliyorsunuz.  Bununla ilgili de bir af çıkartabilirseniz tüm sektörü oldukça rahatlatırsınız.”

“3. HAVALİMANINDA TÜRK DOĞAL TAŞI KULLANILMALI”

Başkan Ali Kahyaoğlu, tüm dünyada artık saygın bir yeri olan doğal taşımız dururken, bazı kurumların halen ithal doğal taş kullandıklarına dikkat çekerek, havacılığımızın amiral gemisi kuruluşundan çarpıcı bir örnek verdi: “Türk Hava Yolları, Türkiye’nin göz bebeğidir. Türkiye’ye de çok fazla katma değer katıp, ihracatımıza da önemli etkileri oluyor. Fakat üzüldüğümüz bir nokta var. THY’nin dünyaca ünlü CIP salonunda kullanılan tüm mermerler İtalyan ve İspanyol. Türkiye’nin doğal taşı, dünyadaki en prestijli binaları giydirirken, neden Türkiye’nin dışa açılan kapısında İtalyan ve İspanyol mermeri kullanılır bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Sizden yine önemli bir ricam, 3. Havalimanında bir talimat vermeniz ve hiç olmazsa burada %100 Türk malı doğal taşların kullanılmasını sağlamanızdır. Bu, ülkemize getirilecek çok önemli bir değerdir. Çünkü, oradan milyonlarca insan geçecek, bu büyük reklam fırsatını kaçırmayalım.”

“MADEN SEKTÖRÜNDE İŞSİZLİK YOK”

Kahyaoğlu, genel seçimler öncesi sürekli gündeme getirilen işsizliğe de vurgu yaparak, aslında durumun madencilik sektörü için hiç de öyle olmadığını şu sözlerle dile getirdi: “Türkiye’de işsizlik var deniliyor. Fakat biz, muhalefetin söylediği rakam civarında bir bedel ödediğimiz halde işçi bulmakta güçlük çekiyoruz. Ben işsizliğin bu boyutlarda olduğuna katılmıyorum. Benim sektörüm hala işçi arayışında. Bunu da arz etmek isterim. Saygılarımla.”