27
KAS
2015

27 KASIM 2015 – BURSA’DA MEYDAN

KAPATILAN HER OCAK TÜRKİYE İÇİN KAYIP

Kapatılan her ocak Türkiye için kayıp Yüce, “Kapatılan maden ocaklarının Türkiye ekonomisini yüzde 20 ile 30 arasında zarara uğratıyor” dedi. Dünyanın kapalı alandaki ilk ‘Bursa Blok Mermer Fuarı’nda tonlarca ağırlığındaki mermer kütlelerini görücüye çıkaran Erol Yüce, açıklamalarda bulundu. Orhaneli ilçesinde sadcce bir mermer havzasında 105 milyar dolarlık rezerv olduğunu ifade eden Yüce, “istanbul Teknik Üniversitesi’nin 8 ay boyunca yaptığı çalışma sonunda 900 yıllık mermer rezervi raporu hazırlandı. Türkiye’nin en fakir kırsal kesimi Bursa’nın Orhaneli ilçesi görünüyor. Ama maden rezervi açısından en zengin ilçelerinden biridir. “Bugün vücudumuzu Türkiye haritasına benzetirdi sek, bizim madenleri işleme kapasitemiz insan vücudunda bir parmağın tırnağı kadar. Bu mermerin hepsini çıkarmamızın sebebi, madenciliğin kolay bir sektör olmaması. Madencilik aile şirketi olmaktan çıkmaya başladı. Biz cari açığımızı kapatacaksak madencilik bakanlığımızın olması lazım” dedi.

“KAPATILAN OCAKLAR ZARAR DEMEK”

Kapatılan mermer ocaklarının Türkiye ekonomisine verdiği zararların büyük olduğuna dikkat çeken Yüce, “Türkiye genelinde özellikle mahkeme kararı ile kapatılan maden ocaklarının Türkiye ekonomisini yüzde 20 ile 30 arasında zarara uğratıyor. Bir ocak kapandığı zaman Türkiye ekonomisi 10 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasında kayba uğruyor. Tabii buna sadece döviz götürecek sektör olarak bakmamak lazım. Madenci turizme de katkı sağlıyor. Sadece döviz değil, mermer ocakları binlerce kişiye iş imkanı sağlıyor. Mermer sektörünün 2,5 milyar dolar ihracatı var. Maden 4,5 milyar dolar. Bizim 2023 hedeflerinde 15 milyar dolar maden ihracatımız olacak. Bunun için altyapımızı iyi yapmamız lazım” dedi.

“ÇEVREYİ KİRLETMEDİĞİMİZİ ANLATAMADIK”

Maden ocaklarının çevreyi kirletmediğini savunan Yüce, “Türkiye’deki madenciler adına konuşuyorum. Biz çevrecilere ve diğer kurumlara kendimizi iyi anlatamadık. Kendimizi iyi anlatmamız lazım. Eksik bilgi varsa kendimizi düzeltmemiz gerekiyor. Orada gerçek yer altı kaynaklarını yeryüzüne çıkarıp dünya markası olmamız lazım. Mermer, ormanlarda işlediğimiz yerin milyonda biri. Mermerin doğayı kirlettiğini söyleyenler bize haksızlık yapıyorlar” diye konuştu.

BURSADA MEYDAN