26
KAS
2015

26 KASIM 2015 – YENİ DÖNEM GAZETESİ

BLOK MERMER FUARI’ NDA BEREKETLİ BAŞLANGIÇ

BTSO öncülüğünde MADSIAD ve TUYAP’ın iş birliğinde dünyanın kapalı alandaki ilk ‘Blok Mermer Fuarı’ açıldı. Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarın iik gününde bereketli bir başlangıca imza atılarak 10 milyon dolarlık satış yapıldı.

İHRACATA DONUK BLOK STRATEJİSİ

Dünya doğal taş rezervinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olan Türkiye’nin Uzak Doğu ülkelerine ve özellikle Çin’e gerçekleştirdiği blok mermer ihracatına ilişkin tartışmalar sürerken dünyanın ilk blok mermer fuarı Bursa’da kapılarını açtı. Nurullah Nuri YAVUZ engin maden yataklarına sahip Türkiye’de bin 500’e yakın doğal taş ocağı bulunuyor. Ülkede 2 binden fazla fabrika niteliğinde tesis ve 9 bine yakın atölye faaliyet gösteriyor. Giderek büyüyen sektör 300 bin kişiyi istihdam ediyor. Sektör 2014 yılında 2,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün 2023 hedefi 7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmek.

KAPALI ALANDAKİ İLK FUAR

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde Maden-Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) ile TÜYAP’m iş birliğinde dünyanın “kapalı alandaki” ilk ‘Blok Mermer Fuarı’ açıldı. Dünya fuar takviminde mermer alanında yer alan uluslararası ölçekteki birçok fuara kıyasla bu fuarı özel kılan kapalı alanda gerçekleştirilmesi oldu.

BEREKETLİ BAŞLANGIÇ

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 7 ayrı salonda ve toplam 40 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen fuar, 25-28 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuarın ilk gününde bereketli bir başlangıca imza atılarak 10 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirildi.

YENI DONEM GAZETESI