26
KAS
2015

26 KASIM 2015 – KENT GAZETESİ BURSA

İLK GÜN 10 MİLYON DOLARLIK SATIŞ, HEDEFİSE 1 MİLYAR DOLAR

Dünyanın ilk Blok Mermer Fuarı, dün Bursa’da kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuar henüz açılmadan, katılımcılar toplam 10 milyon dolarlık satışa imza attı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde Bursa’ya kazandırılan dünyanın kapalı alandaki ilk ‘Blok Mermer Fuarı’ kapılarını açtı. Maden-Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) ileTÜYAP’ın işbirliğinde düzenlenen fuar ile katılımcılar şimdiden 10 milyon dolara yakın satışa imza attı. Fuarın açılış törenine Başbakanlık Başmüşsaviri Ali Osman Koca, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bursa Vali Yardımcısı İbrahimAvcı, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, TÜYAP Bursa Genel Müdürü İlhan Ersözlü ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Törende konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünya doğal taş rezervinin yaklaşık yüzde 4Û’ına sahip olan Türkiye’nin sektörde yaklaşık bin 500 adet doğal taş ocağına, 2 bin 100 civarında fabrika ölçeğinde tesise ve 9 bine yakın atölyeye sahip olduğunu ifade etti. 300 bin kişiye istihdam sağlayan sektöre ‘Blok Mermer Fuarı’nı kazandırmak için aylar öncesinden çalışmalara başladıklarını hatırlatan Başkan Burkay, bu fuarın 3-4 yıl zarfında Türkiye blok mermer ihracatının en az yüzde 50’sini gerçekleştirerek, 1 milyar dolarlık ihracata imza atmasını hedeflediklerini söyledi. Başkan Burkay, mermer sektörünün son yıllarda yükselen bir değere ulaştığını ifade ederek, kente kısa sürede Mermer Organize Sanayi Bölgesi’nin kazandırmayı istediklerini anlattı. Burkay, “Fuarlarımızın da etkisiyle sektör temsilcilerimizin 2023 yılında 7 milyar dolarlık ihracat hedefine rahatlıkla ulaşacağına inanıyorum” diye konuştu.

“DOĞAL TAŞLAR EN GÜZEL KIYMETİMİZ”

Başbakanlık Başmüşaviri Ali Osman Koca, Bursa’ya kazandırılan Blok Mermer Fuarı’nın sektöre büyük değer kattığını belirterek, fuarı düzenleyen tüm kurumlara teşekkür etti. Fuarın bölge ekonomisine katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Doğal taş kaynaklarımız bizim için büyük önem arz etmektedir. Bu fuar, sektöre büyük kazanç sağlayacak ve doğal taş çalışmalarının da tanıtılmasına yardımcı olacak” diye konuştu.

Bursa Vali Yardımcısı İbrahimAvcı ise Bursa’nın her zaman ilklerin şehri olduğunu ifade ederek, fuarın sektör için büyük fırsatları taşıdığını vurguladı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, madencilik sektörünün Türkiye’de büyük bir hızla geliştiğini ifade ederek, “Çin sayesinde dünyaya açılan sektör, önemli bir yükseliş gösterdi” diye konuştu.

12 ÜLKEDEN 148 FİRMA KATILIYOR

TÜYAP Bursa Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Bursa Blok Mermer Fuarı ile sektörde bir ilke imza atıldığını ifade ederek, fuara 12 ülkeden 148 firmanın katıldığını kaydetti. 600’ün üzerinde desen ve renkten blokların sergilendiğini fuarın kente değer katacağını belirten Ersözlü, “1,5 yıldır İtalya, Çin, Katar ve Hindistan gibi farklı coğrafyalarda çalışmalar yaptık ve fuarı tanıttık. İlk defa fuar öncesinde satış yapıldığına bu fuarda şahit oldum” diye konuştu. Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 7 ayrı salonda ve toplam 40 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen fuar 25-28 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

KENT GAZETESI