21
KAS
2015

16. Shuitou Fuarı’nın ardından…

SHUITOU ARDINDAN (15)

8 – 11 Kasım 2015 tarihleri arasında Çin’in Shuitou kentinde düzenlenen “SHUITOU, The 16TH China (Nan’an) Shuitou International Stone Exhibition” fuarı ülkemiz milli katılım organizasyonu bu yıl 2. kez Birliğimizce gerçekleştirilmiştir.

Yeri

 Fuarın gerçekleştirildiği “Cathay Stone Mall” fuar merkezi 110.000 m2’lik bir alana kurulmuştur. Fuar alanı tek bir kapalı holden oluşmakta olup, alana erişimin sağlandığı 1 adet ana, 4 adet yardımcı giriş kapısı mevcuttur.

Konusu ve Önemi

16 yıldır düzenlenmekte olan Shuitou Fuarı’nda, mermer, granit, traverten, diğer doğal taşlar, plaka, bordür, mozaik gibi dekoratif ürünler ve makine/ekipmanları sergilenmektedir. 10 ülkeden 110.000 m2’de 582 katılımcısı ve 120.000 ziyaretçisiyle tüm üretici, tasarımcı ve sektörde başarı hedefleyen nihai mercileri buluşturan bir etkinlik konumunda olan Shuitou Fuarı’na katılımın geniş ihracat potansiyelimizin fiili ihracata dönüşmesinin devamı yönünde önemli katkıları olduğuna inanılmaktadır. Fuarın ziyaretçi açısından ilk on listesinde yer alan ülkeler ise sırasıyla; Türkiye, İran, Afganistan, İtalya, Mısır, Yunanistan, Ukrayna, İspanya, Dubai ve Endonezya olmuştur.

Fuar

Shuitou 2015 Fuarı tek holden oluşan kapalı alanda gerçekleşmiştir. Toplamda 10 ülkeden 582 firma yaklaşık 110.000 m2 ‘lik net sergileme alanında ürünlerini sergilemiştir. Bu firmaların 108’i yabancı firmalardır. Türk firmalarının fuara katılımı geçen yıllara oranla artmış ve 10’u milli katılım, 48’i İMİB UR-GE Kapsamında ve 8’i BAİB UR-GE olmak üzere toplamda 66 Türk firması,  1589,5 m2 alanda yer almıştır. Bu yıl yeni kurulan fuar alanı ile birlikte geçtiğimiz senelerde 15.000 m2, 2014 yılında 55,000 m2 olan sergileme alanı 110.000 m2 ye çıkartılmıştır.  Bu sayede Shuitou Fuarı’na verilen önem gösterilmekle birlikte ziyaretçi sayıları da bu önemi doğrular niteliktedir.  Sadece bu yıl fuara 120.000’den fazla ziyaretçi ilgi göstermiştir. Bu rakamın önümüzdeki senelerde ise, 2015 yılına kadar geçici olarak tahsis edilen fuar alanlarının, 2016 yılında inşası tamamlanacak ve kalıcı hale gelecek olan yeni yerine geçmesiyle birlikte, (60.000 m2 si kapalı 30.000 m2 si açık toplam 90.000 m2) daha da artması ve en önemli fuarlardan biri olan Xiamen Fuarını birkaç yıl içerisinde geride bırakması beklenilmektedir. Ayrıca önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen kanal ile birlikte ticaret gemileri direk Shuitou kentine ulaşabileceklerdir.

 

Toplam Katılımcı Uluslararası Katılımcı Toplam Katılımcı Ülke Toplam Ziyaretçi Toplam Alan(m2)
582 108 10 120.000 110.000

ACILIS YEMEGİ

Açılış Yemeği                

Fuar idaresi tarafından 07.11.2015 tarihinde düzenlenen ve İMİB’in onur konuğu olarak katıldığı açılış yemeğine Türk Firmaları katılım göstermişler ve Çin’in önde gelen firmaları ile görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

SEREMONI

Açılış Seremonisi

Açılış Seremonisinde Türkiye Adına T.C. Guangzhou Başkonsolosu Sayın Batu KESMEN ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ali KAHYAOĞLU konuşma yapmışlardır. Ayrıca Guangzhou Ticaret Ataşemiz Sn. Hasan Köse fuar açılışına teşrif etmişlerdir.

DOSTLUK YEMEGI

Ticaret Dostluğu Yemeği

09.11.2015 tarihinde, Fuar idaresi ile birlikte organize ettiğimiz ve yalnızca Türk katılımcı firmalarımızı Çin’in en büyük 10 doğal taş firması ve önde gelen diğer firmaları ile buluşturmayı hedeflediğimiz toplantı ve akabinde ikili görüşmelere devam edebilecekleri bir akşam yemeği organize edilmiştir.

AKSAM YEMEGI

Akşam Yemeği Organizasyonu

10.11.2015 tarihinde, katılımcı tüm firmalarımız onuruna Uygur Restoranında bir akşam yemeği düzenlenmiştir.

SHUITOU ARDINDAN (10)

10 Kasım

(10 Kasım’da Türkiye saati ile saat 09.05’de atamızı sağıyla andık.)

SHUITOU ARDINDAN (7)

Türkiye Standı Konumu, İnşası ve Katılımcı Firmalar                

Shuitou 2015 Fuarında Türkiye Standına toplam 1589,5 m2’lik alan tahsis edilmiş ve bu alanda 66 firmamız katılımlarını gerçekleştirmişlerdir. Fuar süresince firmalarımız tarafından mermer, traverten, granit gibi ürünler ile mozaik ve benzeri dekoratif malzemeler sergilenmiştir.

Türkiye pavilyonu stand inşa ve dekorasyonu SEM DESIGN tarafından gerçekleştirilmiştir. Teşhir ürünlerinin nakliyesi ise Schenker Arkas firmasının aracılığı ile sağlanmıştır.

Fuar alanında ayrıca, fuar idaresi tarafından ücretsiz olarak tahsis edilen kapalı alanın düzenlemesi yapılarak firmalarımıza öğle yemeği hizmeti verilmiş ve yine düzenlemesi yapılarak katılımcılarımıza özel olarak tuvalet, abdest alma yeri ve mescit hizmetleri sağlanılmıştır.

SHUITOU ARDINDAN (1)

SHUITOU ARDINDAN (4)

Reklam ve Tanıtım

Ülkemiz milli katılımı ve Türk maden sektörünün daha yaygın ve etkin tanıtımı için Otopark reklam ajansı ile çalışılmış olup, oluşturulan konsept doğrultusunda;

SHUITOU ARDINDAN (12)

Fuar alanı çevresinde 14 adet büyük panoda ilan verilmiştir,

Fuar alanı içerisinde 3 adet ışıklı pano kullanılmıştır.

12 adet tavanda banner kullanılmıştır.

Fuar Resmi Kataloğunda tam sayfa ilan verilmiştir.

Her firmamız için elektronik imzalar,

Her Firmamız için elektronik davetiyeler,

mmexport1446371850151

Türkiye Pavilyonunda yer alan tüm katılımcı firmalarımıza wireless modem internet hizmeti,

Birliğimiz organizasyonu altında Milli Katılım ve UR-GE Projesi kapsamında katılan firmalarımız ile Birliğimiz hakkında bilgiler içeren katılımcı firma broşürü, logolu sırt çantası, promosyon malzemeleri (doğal taş bardak altlığı, tükenmez kalem, not defteri, zımba, ziyaretçi defteri),

Tüm firmalarımız için temin edilen fuar katalogu ve fuar alanı haritası,

Fuar öncesinde katılımcı firmalarımızın müşterilerine ve potansiyel alıcılarına gönderilmek üzere davetiyeler hazırlanmış Birliğimiz ve katılımcı firmalarca, satın almacılara ve firmalara gönderilmiştir.

Fuarda, stant konstrüksiyon tasarımında Türkiye’nin önemli turistik yerlerine ait görselleri ile Türkiye’ye ve Türk stantlarına ilgi çekmek amaçlanmıştır.

SHUITOU ARDINDAN (13)

 

Görüş ve Öneriler

Çin’in dünyanın en büyük 2. doğal taş ithalatçısı olması, Türkiye’nin de bu ithalatçı sıralamasında açık ara birinci olması, Shuitou Fuarı’nın Uluslararası Xiamen Ticaret Limanı’na yakınlığı, Çin’in en fazla doğal taş işleme fabrikalarının bu kentte bulunması ve Shuitou’ya inşası devam eden kanal ve ticaret gemilerinin direk buraya gelebilecek olması Shuitou Fuarı’nın cazibesini artıran önemli hususlar olarak ortaya çıkmaktadır. Shuitou Fuarı, doğal taşlar, makine ve ekipmanları konularında Çin’deki Xiamen Doğal taş Fuarı’nın ardından 2. Sırada yer almaktadır. Sektörün Çin’deki en önemli üretici, tedarikçi ve alıcılarının bir araya geldiği etkinlik sektöre yön verir konumdadır. 582 olan fuar katılımcı sayısı ve yine yaklaşık 120.000 olan ziyaretçi sayısı bu hususu daha açık ortaya koymaktadır.

Fuarın tüm bu özellikleri, Türkiye’den sektör temsilcileri tarafından da kabul görmekte ve fuara gerek katılımcı gerekse de ziyaretçi bazında geniş bir katılım sağlanmaktadır.

Son yıllarda, doğal taşların, dünya genelinde yapı ve dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaya başlanması, mimar ve tasarımcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor olması, doğal taş üretiminin ve tüketiminin artmasına sebep olmuştur. Her ne kadar 2015 yıllında yaşanan durgunluk söz konusu sektörü de ciddi anlamda etkilese de katılmış olduğumuz fuardaki gerçekleştirilen iş ilişkileri sektörün gelecek perspektifleri pozitif yönde olduğunu kanıtlamıştır.

Bu itibarla, 2016 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi Shuitou, The 17th China (Nan’an) Shuitou International Stone Exhibition Fuarı’na etkin bir katılım sağlanmasının gerekli olduğu düşünülmektedir.