14
KAS
2016

12 bakanla dev ihracat zirvesi

ihracat-zirvesiÜç milyon kişiye istihdam sağlayan, 65 bin ihracatçının temsil edildiği TİM’in ekonomi bakanlığı koordinasyonunda düzenlediği zirve, İstanbul Grand Tarabya Otel’de gerçekleştirecek. Başbakan Yıldırım ve bakanlar, zirvenin ilk gününde 26 sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyecek.

Başbakan Binali Yıldırım ile zirveye katılacak 12 bakan arasında; Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, AB Bakanı Ömer Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci  Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yer alıyor.

2017 atılım yılı

Hükümetin ihracatçılarla buluşacağı ve yaklaşık üç saat sürecek olan İhracat Forumu oturumunda, sektör temsilcileri üçer dakikalık sürede sorunlarını ve çözüm önerilerini Başbakan Yıldırım ve bakanlara yüzyüze aktarma şansı bulacak. Oturumda karşılıklı soru-cevap bölümü de gerçekleştirilecek.

İki gün boyunca küresel ekonomik ve siyasi gelişmeler, ihracatın finansmanı, yeni pazarlar, hizmet ihracatı, lojistik ve gümrük gibi konuların Gündem oluşturacağı zirvede, küresel ticarette son zamanlarda en çok konuşulan konular olan sanayi 4.0, E-ticaret ve dijital dönüşüm başlıkları da işlenecek.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2017’nin ihracatta atılım yılı olması için çalışıyoruz. Hedefimiz 2023’te 500 milyar dolar ihracat ile dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 1.5 seviyesine taşımak” dedi. İhracatın Türkiye’ye döviz girdisi sağlarken, yatırım ve istihdam artışını da beraberinde getirdiğini belirten Büyükekşi, “İhracatla alakalı her türlü gündem konusunun tartışılacağı bir etkinlik düzenliyoruz. İhracatçılarımızın yanısıra bürokratlardan ihracat profesyonellerine, sektör liderlerinden akademisyenlere geniş bir kitleye hitap etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Her yıl yapılacak

Bu yıl hükümet tarafından ihracatın desteklenmesine yönelik önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Büyükekşi, “TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak bu yıl çok daha fazla gayretle çalışıyor ve katma değeri yüksek ihracat için fiili adımlar atıyoruz. Küresel ekonomi ve ticaretteki puslu ortamda, net ihracatın pozitif katkısı ile büyümesini istediğimiz Türkiye ekonomisi için 2017’nin ihracatta atılım yılı olmasını istiyor ve çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz. Bu sebeple, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma konusunda bilinci artırmak için hayata geçirdiğimiz dev proje ve organizasyonlara ek olarak, bu yıl ilk kez İhracat Zirvesi’ni gerçekleştireceğiz. Her yıl düzenli hale getirmeyi hedeflediğimiz zirve ile ihracat potansiyelini maksimum düzeye çıkartacağız” dedi.

İhracatın gizli şampiyonları

Bu yıl ilk kez İhracatın Gizli Şampiyonları ödül törenine de ev sahipliği yapacak olan etkinlikte, en çok ihracat gerçekleştiren firmaların yanında 10 yeni kategoride ihracat gerçekleştiren firmalar da ödüllendirilecek.

Büyükekşi, 2016 İhracat Zirvesi kapsamında Türkiye’nin daha önce ihraç etmediği ürünleri ihracata başlayan Özgün Ürün Şampiyonları, tüm ülkelere ihracat gerçekleştiren Sınır Tanımayan Şampiyonlar, üniversite-sanayi işbirliğinden doğan kuvvetle başarılı ihracat rakamlarına imza atan Üniversite-Sanayi İşbirliği Şampiyonları gibi 10 farklı kategoride gizli şampiyonlara ödül verileceğinin altını çizdi.

MİLLİYET