01
ARA
2015

1 ARALIK 2015 – YENİ MARMARA

MERMER FUARINDAN EKONOMİYE DEV KATKI

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde MADSIAD ve TÜYAP Bursa FuarcılıkA.Ş. işbirliğinde Bursa’ya kazandırılan dünyanın kapalı alandaki ilk ‘Blok Mermer Fuarı’ ülke ekonomisine 100 milyon doların üzerinde katkı sağladı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, 25-28 Kasım 2015 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 24 ayrı ülkeden 14 bin 728 iş profesyoneli ağırlayan fuarın, üretim ve sanayi başkenti Bursa’ya farklı bir bakış açısı kazandırdığını vurguladı. Dünya doğal taş rezervinin yaklaşık yüzde 40’ma sahip olan Türkiye’de; sektörün böyle uluslararası alanda bir fuara ihtiyaç duyduğunu belirten Başkan Burkay, fuarın daha açılmadan İÜ milyon doların üzerinde satışa imza attığını hatırlattı. ibrahim Burkay, Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu’nun ve TÜYAP’in yoğun gayretleriyle Bursa Blok Mermer Fuan’nın 1,5 yıl gibi sürede hazırlandığını ifade etti. Fuarın 3-4 yıl zarfında Türkiye blok mermer ihracatının en az yüzde 50’sini gerçekleştireceğine inandıklarını vurgulayan Burkay, “Fuara 34 ülkeden 15 bine yakın profesyonel işadamının katılması ve fuar açılmadan 10 milyon doların üzerinde satışın gerçekleştirmesi, ne kadar doğ- Sk ru bir adım atmış oldu- % ğumuzu bizlere gösteri- > yor” diye konuştu.

“BURSA’YI TÜRKİYE’NİN ‘FRANKFURT’U YAPACAĞIZ”

Başkan ibrahim Burkay, Bursa Ticarct vc Sanayi Odası olarak ekonomide büyük başarılara imza atan Bursa yi, fuarcılıkta ta marka yapmayı hedeflediklerini vurguladı. Kent dinamikleri ile yeni nesil fuar organizasyonlarını Bursa’da hayata geçirmeye devam edeceklerini kaydeden Burkay, inşaat ve Gayrimenkul Fuarı, Ev&Stil, Contract Hotel EXPO ve Blok Mermer Fuarı’nm ardından ocak ayında Junioshow Fuan’nın ziyaretçileriyle buluşacağını hatırlattı. Fuar organizasyonlarının kent hayatına da hareketlilik kazandırdığını belirten Burkay, “BTSO olarak 11 Bursa’ya 12 nitelikli fuar projesini hayata geçirmek istiyoruz. Bursa’yı fuarcılıkta yılda 3 milyon kişiyi ağırlayan bir Frankfurt gibi yapacağız. BTSO olarak fuarcılık çalışmalarımıza yeni organizasyonlarla devam edeceğiz” ifa- * delerini kullandı.

100 MİLYON DOLARLIK DOPİNG

MADSİAD Başkan Vekili ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erol Yüce, dünyada ilk defa düzenlenen Bursa Blok Mermer Fuarı’nın katılımcılar için beklentinin üzerinde geçtiğini belirterek, fuarın ihracata büyük katkı sağladığını ifade etti. Fuarda bulunan 870 blok mermerin tamamının 16 milyon 250 bin dolara satıldığını açıklayan Yüce, fuara gelen müşterilerin hem fuarda bulunan ürünler hem de ziyaret ettiği maden ocakları vasıtasıyla yaptığı ticari anlaşmalarla ülke ekonomisine 100 milyon doların üzerinde katkı sağladığını vurguladı.

YENI MARMARA