01
ARA
2015

1 ARALIK 2015 – BURSA HÜRRİYET

MERMER BLOK PARA BÜYÜK

Dünyada ilk olan Bursa Blok Mermer Fuan sona erdi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 24 ayn ülkeden 14 bin 728 iş profesyoneli ağırlayan fuann, üretim ve sanayi başkenti Bursa’ya farklı bir bakış açısı kazandırdığını vurguladı. Dünya doğal taş rezervinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olan Türkiye’de; sektörün böyle uluslararası alanda bir fuara ihtiyaç duyduğunu belirten BTSO Başkanı İbrahim Burkay, daha önce kapalı alanda blok mermer fuarının yapılmasına kimsenin cesaret edemediğini söyledi.

1 MİLYAR DOLARLIK KATKI

Burkay, “Fuara 34 ülkeden 15 bine yalan profesyonel işadamının katılması ve fuar açılmadan 10 milyon dolann üzerinde satışın gerçekleştirmesi, ne kadar doğru bir adım atmış olduğumuzu tizlere gösteriyor. Firmalarımız fuar boyunca önemli iş bağlantılarına imza attı. Bu fuann, kısa bir sürede sektörün ihracatına 1 milyar dolar daha katkı sunacağına inanıyorum” diye konuştu.

BÜYÜK DOPİNG

MADSIAD Başkan Vekili ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erol Yüce de dünyada ilk defa düzenlenen Bursa Blok Mermer Fuarı’nın katılımcılar için beklentinin üzerinde geçtiğini belirterek, fuarın ihracata büyük katkı sağladığım ifade etti. Fuarda bulunan 870 blok mermerin tamamının 16 milyon 250 bin dolara satıldığım açıklayan Yüce, fuara gelen müşterilerin hem fuarda bulunan ürünler hem de ziyaret ettiği maden ocakları vasıtasıyla yaptığı ticari anlaşmalarla ülke ekonomisine 100 milyon doların üzerinde katkı sağladığını vurguladı.

BURSA HURRIYET

BURSA HURRIYET2