03
AğU
2015

03-08-2015 – ZAMAN

Cin kupur

Çin’in ekonomiyi soğutmak istemesi Türkiye’nin mermer ihracatını vurdu

Çin hükümetinin inşaat sektörüne verdiği teşvikleri kısması, Türkiye’nin mermer ihracatını tutar bazında yüzde25düşürdü. Birde iran’a ambargoların kalkmasının sektörü zora sokacağına işaret eden Temmer Mermer’in patronu ve istanbul Maden ihracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya, “Devlet mermer sektörüne enerji ve işçilik maliyetlerinde destek olmalı.” çağrısında bulundu.

ARİF BAYRAKTAR İSTANBUL

Çin’in büyüme rakamını yüzde 7’nin altına çekmek için inşaat sektörüne verdiği teşvikleri azaltması Türkiye’nin mermer ihracatını miktar bazında yüzde 27, tutar bazında yüzde 25 düşürdü. Bu durumu ünlü matematikçi Edvvard N.Lorenz, ‘kelebek etkisi teorisi’ ile açıklıyor. Ancak mermer sektörünün önemli oyuncularından Temmer Mermer’in patronu ve İstanbul Maden İhracatçılan Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya, asıl kelebek etkisinin Batı’nın İran’la yaptığı nükleer anlaşmanın sonucunda oluşabileceğine dikkat çekiyor. Nitekim, Amerika’nın Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İran ile yaptıklan nükleer anlaşmanın Ortadoğu’yu güvenli bölgeye dönüştüreceği yönündeki söylemleri ve başladığı Ortadoğu seyahati, Türk iş dünyası taralından endişe ile izleniyor. Özellikle Türkiye ile aynı mermer sınıfı üzerinde bulunması sebebiyle İran’a ambargolann kalkmasını ‘İran, ucuz enerji ve işçilik ile pazarımızı elimizden alabilir.’ uyansında bulunan Temmer Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya (altta küçük fotoğraf), Cin w İran’daki Türk mermer sektörünü etkileyecek olumsuz gelişmeleri devletin inovatif destekleri ile bertaraf edebileceklerini vurgulayarak, “Katma değerli üretimle fark yaratırsak, sektördeki endişeler bosa çıkar.” dedi.

Temmer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, eğer sektör İran’daki gelişmelere paralel devlet tarafından desteklenmezse durumun Çin’in talep düşürmesinden daha etkili olacağını vurguluyor. Çin, halihazırda Türk mermer sektörünün en büyük alıcısı konumunda. Türkiye’nin 3 yıl önce uyguladığı gibi ekonomiyi soğutmaya çalışan Çin, inşaat sektörüne verdiği teşvikleri kısınca Türk mermer sektöründe kapasite kaybı yaşanmıştı. Bu sebeple kimi ocaklar çalışan sayılanın dahi yan yanya düşürmüştü. Çin’in ekonomiyi soğutma çabalarının olumsuz etkisinin Türkiye’de hâlâ devam ettiğini belirten Çetinkaya, “Bu yıl ilk 8 ay itibarıyla nıaden sektörünün ihracatı geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 8’e yalan azalmış durumda. Çin’e yapılan ihracatta ise kayıp daha büyük. Yüzde 25!” ifadelerini kullandı. Nitekim Türkiye’deki mermer üreticileri geçen yıl ilk 6 ayda Çin’e yaklaşık 435 milyon dolarlık blok menner, 1,5 milyon dolarlık işlenmiş mermer ihraç etmişti. Bu sene ise aynı dönemde 325 milyon dolarlık blok mermer, 410 bin dolarlık işlenmiş mermer ihracatı gerçekleştiği bilgisini veren Çetinkaya, Çin’in aldığı kararlara karsı Türk mermer sektörü oyunculannın ‘geleceği öngördükleri ölçüde üretim stratejisi’ gütmeleri tavsiyesinde bulundu. Çetinkaya, Temmer’in hem inovasyon hem de vizyoner adımları ile büyümesini sürdürdüğünü aktardı.

BU YIL HEDEFİMİZ 60 MİLYON TL CİRO

Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, Çin’in etkisiyle yaşanan bu daralmalara rağmen 2015’i küçülmeden geçirdiklerini anlatarak, cirolannı bu yıl 60 milyon lira olarak belirlediklerini kaydetti. Şirket, cirosunun yüzde 80’ini ihracattan elde ediyor. “Bu yıl ise iç piyasadaki pazar payımızı yüzde 10-15 oranında artırarak, toplam cirodaki yerli payını yüzde 30-35’e çıkarmayı öngörüyoruz.” diyen Çetinkaya, ihracat pazarlarını da çeşitlendirmeyi sürdürdüklerini anlattı. Şirket halihazırda 40 ülkeye ihracat yapıyor. Temmer Mermer’in Eskişehir, Bilecik ve Afyon’da toplam 3 mermer ocağı bulunuyor. ‘