01
EKI
2015

01-10-2015 KAPİTAL DERGİSİ

KUPUR KAPITALBugünlerde herkes iran’ı konuşuyor, iş dünyasının adeta akın ettiği ülkede otellerde yer bulmak bile zorlaşmış durumda, iran’ birdenbire bu kadar gözde yapan uzun yıllar süren uluslararası ambargoların yakında kalkacak olması, Türk iş dünyası da yakın vadede büyük patlama yaşaması beklenen komşu pazarda, hızlı davranıp fırsatlardan yararlanmak için harekete geçti. Pek çok şirket ambargo altında bile yılda 77 milyar dolar gıdaya, 22 milyar dolar giyime ve 18 milyar dolar turizme harcayan iran’da yatırım planlan yapmaya başladı. Ancak 420 milyar dolarlık bu yeni pazar, fırsatların yanında enerji yoğun çalışan sanayi kolları için ciddi tehditleri beraberinde getiriyor altında bile yılda 77 milyar dolar gıdaya, 22 milyar dolar giyime ve 18 milyar dolar turizme harcayan iran’da yatırım planlan yapmaya başladı. Ancak 420 milyar dolarlık bu yeni pazar, fırsatların yanında enerji yoğun çalışan sanayi kolları için ciddi tehditleri beraberinde getiriyor.

Kapital Dergisi, dünyada doğalgaz rezervi bakımından ikinci, petrol rezervleri bakımından da dördüncü büyük ülkeyi sektör yöneticilerine sordu. Derginin görüşlerine başvurduğu yöneticilerden biri de İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu’ydu.

Kahyaoğlu, mermer sektörünü sıkıntılı günlerin beklediğini söylüyor. Türkiye gibi zengin mermer yataklanna sahip olan İran’ın, dışa açılmayla birlikte tehlikeli bir rakip olacağını ifade eden Kahyaoğlu,”Petrol zengini olması bize oranla enerjiyi neredeyse bedavaya mal ederken, dünyanın en pahalı enerjisini kullanan bizim sektörde, onlarla rekabet etmemiz imkansız. Ambargonun kalkmasıyla birlikle İran piyasaya girerse, bizde birçok ocak ve fabrika kapısına kilit vurur. Sektörün maliyetlerini düşürme anlamında uygulamalara ihtiyacımız var” diyor.