logo
Print
   

“UR-GE bitmedi, yolumuza projelerinizle devam edeceğiz”

En fazla URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) oluşturma rekorunu elinde bulunduran İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, URGE’de fuar desteğinin kaldırılmasının ardından URGE katılımcılarının önerilerini dinlemek için Dış Ticaret Kompleksi Konferans Salonu’nda bir araya geldi.

IMIB GENEL KURUL (25)İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu “3 ay önce Ekonomi Bakanlığı URGE’de değişiklik yaparak fuar desteğini kaldırdı. Bunun olmaması için çok uğraştım, uğraşıyorum. URGE katılımı fazla olunca, milli katılım azalmaya başladı. Ege Birlik’in de itirazıyla fuarda URGE’yi bitirdiler. Aslında URGE katılımıyla giden birçok arkadaşın yemek yiyecek parası dahi yok. Siz URGE’ye fuar desteğini kaldırdınız. Her gittiğim URGE toplantısında niçin yemek veriyorum şimdi anladınız mı? Devletin bizim yanımızda olması lazım. İhracatı artıran sizlersiniz. URGE bitmedi ama fuarları bitirdiler. İnsanları fuara götüremiyorum, yapılan fuarı gezdirmeye de götüremiyorum. Sanki cüzzamlı gibi olduk. Bu tercih doğru bir tercih değil. İnşallah yanlıştan dönülür. URGE çok güzel bir proje Hiç kimse birbirini tanımazken, ortak iş yapmaya başladınız. Aynı fikri, aynı görüşü birarada pişirip eritiyorsunuz ve bu beni çok mutlu ediyor. Biz URGE’ye devam edeceğiz. Sizden de proje bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

400 metrekare info standı

18 Mayıs’ta Çin’in Rugau kentinde düzenlenecek fuara da değinen Kahyaoğlu, şöyle devam etti: “Milli katılımla Çin’e gidiyoruz. 400 metrekare info standı yapıyoruz. 400 metrekare info standı olur mu? Ama biz yapacağız. Sizlerden gelen taşları info standımızda sergileyeceğiz. Gelip, kendi taşınızı pazarlayabilirsiniz. TİM AŞ, diye bir firma kuruldu. Bu firma yer kiralıyor, siz de ürünlerinizi sergiliyorsunuz. Shuitou’da çok güzel bir yer bulduk. Tam Shuitou Fuarı’nın yapıldığı yerin karşısında 7811 metrekare. Adamlar önce vermek istemediler. Onlara mal satmak için gelmeyeceğimizi, bizim getirmek istediğimiz taşların ikinci gruptaki taşlar olduğunu söyledik. Oraya ürün getirme imkanı olmayan, pazar bulamayan taşları getireceğiz. Amacımız taş satamadığımız yerlere girmek. Çin’de geçen yıl bir kriz vardı. Devlet, bazı firmaları kontrole aldı. Konu gündeme geldiğinde piyasa çöktü. Biz de Çin’e giderek 10-15 gün kendimizi anlattık. Onların sattığı ürünleri satmayacağımıza ikna ettik. Onları rahatsız etmeyeceğiz, yönetimde de bana kızan ve projeyi istemeyen arkadaşlar var. Ama onlara da pek zararı olmayacak. Bu hafta Katar’a gittim, orada 3-4 yıllık bir iş var. Ama Katar’da depo açma düşüncesinden vazgeçtik. Çünkü, Dünya Kupası  bittikten sonra satamazsın dediler o nedenle Dubai’yi seçmeye karar verdik. Kanada’da geçen yıl bir fuar kazası yaşadık. 200 metrekare yer almıştık ama fuara 15 gün kala hiç kimsenin yer almadığını fark ettik. Boş kalsa rezil olacaktık. Aklıma birkaç firma geldi, aradım. Sizden fuar parası ve nakliye istemiyorum bana ürünlerinizi gönderin dedim. Gönderdiler, fuara intikal ettirdik. Fuar çok iyi geçti. Kanada’da böyle bir ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Tasarım URGE’sinde bunu gündeme getirdik ve Kanada’da bir depo bakmaya karar verdik. Aramızdan iki kişiyi görevlendirip yer bulması konusunda konuştuk. Kanada’da da bunu hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

URGE için nasıl bir yol haritası

Her URGE’nin kendi programını yapmasını öneren Kahyaoğlu, “Biz de inceleyelim, iş yapar mıyız karar verelim. Devlet, bize gerçekten çok değer ve çok para veriyor. O nedenle heba etmeyerek, hakkını vermeli ve parayı doğru harcamalıyız. Her URGE’nin 150 bin lira bütçesi var. Bakanlık, bu yetkiyi bize bırakmış. Büyük çoğunluğunu birlik olarak biz veriyoruz. Bu para sizin. Sektörün parasını sektöre harcayıp, ihracat getiren insanlara katkı yapmaya devam ediyoruz. Her proje için bir çalışma grubu oluşturalım. Tasarım URGE’si yapacak olanlar etkinlikleri düzenleyeceği bir proje çıkarsın. 1 ay içinde toparlayın, biz de gündeme alalım. Çok ekstrem bir şey çıkarsa onu da orada kullanırız” açıklamasını yaptı.

ÖNERİLER…

Kadir Molla (Tasarım URGE’si):

Geçen yıl Milano Moda Haftası’na katıldık. En başından bizimle alakalı değil gibi duruyor ama biz çok memnun kaldık. Bu etkinliklerde olmalıyız.

Ali Kahyaoğlu:

Monako’da haziran başında bir defile yapılacak. Bu defileye sponsor olduk. Mermer desenli kumaşlar hazırladık. İtalya fuarında böyle bir defile yapmak istiyoruz. Şimdiden önümüzdeki yıl için sizden birileri Milano’ya gitsin, fiyatına bakalım, fotoğraflarını çekin. Hemen çalışalım orayı kiralayalım. Sokaktaki organizasyonlara gitmek çok akılcı bir yöntem. 8 projeniz kaldı, onlar için bir program yapın!

Hayri Ekinci: (Türk Doğaltaşları Kümelenme Projesi 2 URGE’si, 6 proje hakları daha var)

Uçuş mesafesi 3 saatin üzerindeki bölgelerdeki iletişimde sorunlar yaşıyoruz. Uzak mesafelerde iyi planlamalarla nokta atışları yapacak yerler seçmeliyiz.

Tolunay Niksarlıoğlu:

Tamamiyle ihracata yönelik spesifik ürünlere yönelik ithalatçılar bulunabilir.  Çok yararlı ama ücretli siteler var. O sitelere üye olmak gerekir.

Ali Kahyaoğlu: Bu sitelerden en yetkin olanına mevcut  URGE’lerden biri adına üye olup, bilgileri diğer URGE’ler ile de paylaşabiliriz. Hemen bunun araştırmasını yapalım.