logo
Print
   

Maden Teknolojileri URGE heyeti 3 ülkeye teknik gezi yapacak

Maden, Maden Teknolojileri ve Maden Makineleri URGE projesi kapsamında Almanya, İsveç ve Finlandiya’ya teknik gezi organizasyonu yapılacak. Başlangıç tarihi olarak 1 Temmuz’un seçildiği organizasyonda bölgedeki maden ocakları ve madenler konusunda bilgi alınacak, fikir alışverişinde bulunulacak.

Maden, Maden Teknolojileri ve Maden Makineleri URGE projesi bilgilendirme toplantısı; İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güven Önal ve Prof. Dr. Erdoğan Yüzer’in de katılımıyla 27 Şubat 2017 Pazartesi günü Dış Ticaret Kompleksi Zemin Kat Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Desteği’nin (URGE) Ekonomi Bakanlığı’nın son yıllarda çıkardığı en önemli projelerden biri olduğunun altını çizen İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Şu an 6. URGE’mizi yapıyoruz. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı ile yaptığımız fikir alışverişi sonucunda Ekonomi Bakanlığı fuarlarda URGE desteğini kaldırdığı için teknik olarak destek verecek bir URGE yapmaya karar verdik.  Bakanlık, fuarlara pek sıcak bakmıyor ama teknik gezilere gitme şansımız var. Devlet, 150 bin dolar ile giriyor 10 yurtdışı, 10 da alım heyeti hakkımız var. Yüzde 25’ini katılımcı ödüyor, yüzde 75’ini devlet” açıklamasını  yaptı.

urge maden (11)En az 8 firma olması şart

URGE’nin bir hazırlık süreci olduğunu vurgulayan Kahyaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yalnızca gezi seyahati değil. En az 8 firmanın katılması gerekiyor. Burada en önemlisi alım heyeti. Herhangi bir maden grubu, bizden talep ederse, alım heyeti getirebiliriz. Alıcı ile satıcı ile biraraya getirebileceğimiz toplantılar düzenleyebiliriz. Bunun için sizden gelen talepleri değerlendireceğiz.  Diğer birliklerden farklı olarak yüzde 75’lik kısmını devletten almak için beklemeyeceksiniz. İMİB, katılımcılara bu yönde de bir kolaylık yaparak bekleme sürecini ortadan kaldırıyor ve peşin ödüyor, zamanı geldiğinde de devletten alıyor. Geçen yıl çok zor geçmesine karşın, bütçemizi artırdık. Bakanlık, URGE’de fuara çok sıcak bakmıyor. Fuar teşviklerini de değiştirme hazırlığı içindeler. Sınıflandırma yapmayacaklar, biraz daha artırıp, kümülatif olarak daha hızlı ödeyecekler. Geçmiş yıllarda prefinansman yapıyorduk, bazı firmalar suiistimal edince cezayı biz yedik. Burada karar verici sizsiniz. Yönlendirme yapıyorduk, artık herkes nereye gideceğini biliyor. İçinizden 8 kişinin tercih ettiği yere gidebilirsiniz. Örneğin kromcular 8 kişiyi toplayıp, buraya gitmeyi istiyoruz derlerse oraya gezi düzenleyebiliriz.”

urge maden (9)Madende de talep gelirse, showroom ya da depo açabiliriz

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) projesi kapsamında URGE için de çalışmalar yapabileceklerini ifade eden Ali Kahyaoğlu,  “Çin’de özellikle blok için Shuitou’da bir de Yunfu’da  showroom açmayı planlıyoruz. Kesilmiş ürün için de Katar ve Dubai’yi seçtik. Sizler malınızı gönderdiğinizde 50-100 metrekarelik bir yer alıyorsunuz. Bu yerin yalnızca yüzde 30’unu ödüyorsunuz. Devlet 10 eleman masrafının da yüzde 70’ini ödüyor, yüzde 30’unu siz ödüyorsunuz. Bu projelerin realiteye dönüşmesini inşallah Xiamen Fuarı’ndan sonra paylaşacağız. Bunun ne kadar yararlı olabileceğini geçtiğimiz günlerde gördük. Mermer URGE’sinde Çin’e gittiğimiz bir arkadaşım 12 metrekare stantta 500 bin dolarlık iş aldı” ifadelerini kullandı.

Yönetimde işte bu nedenle madenci yok                

URGE toplantısına yeterli ilginin olmadığından yakınan Kahyaoğlu, serzenişini de şöyle dile getirdi: “Yönetime madenci almıyor diyorlar. Toplantıya gelenlere baktığımda bunun açıklamasının çok açık olduğu görülüyor. Hiç ilginiz yoksa, başka nasıl bir sonuç bekliyorsunuz. Beni yalnızca doğal taş sektörünü öne çıkarıyorsunuz diye eleştiriyorlar. Bir toplantı yapıyoruz ama hiçbiriniz gelmiyorsunuz. Madenci, sorunlarını dile getirmekte daha pasif davranıyor. Bir araya gelmeyi beceremiyoruz. Sektör, bir araya gelmek zorunda.”

Heyet, 1 Temmuz’da Almanya, İsveç, Finlandiya yolcusu

Kahyaoğlu’dan sonra söz alan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güven Önal da, 1990 yılından beri teknik geziler düzenlediklerini belirterek,  “Birçok ülkeye gidildi. Madenciliğin teknolojik olarak hangi boyutlara ulaştığını yerinde inceledik. Bu kez İMİB ile işbirliği halinde böyle bir gezi düzenlemeyi konuştuk. Maden grubu olarak belli bir plan yaptık. Mümkün olduğu kadar çok madeni görmeyi hedefliyoruz. Başta kömür olmak üzere, kurşun, çinko, demir, bakır ve kromu içerecek 3 ülkeyi hedefledik. Kömür için Almanya Köln kenti civarında. İsveç’te kurşun, çinko , demir ve bakır madenlerini göreceğiz. Finlandiya’da ise krom madenini görüp 10 gün içinde bitireceğiz. 1 Temmuz-10 Temmuz arasının uygun olacağını düşünüyoruz. Bizim teknik gezilerin kültür tarafları da olur, o çerçevede tarihi ve kültürel zenginlikleri de göreceğiz. Teknolojik ve kültürel zenginliklerle dolu olarak dönmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Erdoğan Yüzer ise, “Her ne kadar bu toplantı maden URGE’si olsa da, ben doğal taş üreticileri adına konuşacağım. Vakıf ile İMİB arasındaki gelişmelerden büyük gurur duyuyorum. Programlanmış gezi dışında doğal taş ile ilgili teknik gezi kapsamı içinde önce Avrupa ile sınırlı daha sonra da başka ülkelere yayılmak üzere organizasyonlar da yapılacaktır” müjdesini verdi.

Konuşmaların ardından 2023 Hedefinde Doğal Taş Güç Birliği Proje Yöneticisi Canan Çağlayan, slayt eşliğinde katılımcılara URGE projesinin ayrıntılarını aktardı.

 

urge maden (10)