logo
Print
   

Eğitim: Uluslararası Pazarlama ve Müşteri Bulma

Ekonomi Bakanlığı’nın 2010/8 Sayılı “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ” çerçevesinde; İşbirliği Kuruluşu statüsünde olan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nce yürütülen Doğal Taş Tasarım ve Dekoratif Ürünler Kümelenme Projesinin ilk eğitimi 6 Eylül 2016 tarihinde, Dış Ticaret Kompleksi’nde 10 proje firmalasının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yalın Enstitü Derneği Levent Bağcı tarafından verilen eğitim bir gün boyunca sürmüştür. Konu ile ilgili teorik bilgiler aktarıldıktan sonra, uygulamadaki örnekler verilmiştir

Eğitmenin gerek yurt içi, gerek yurt dışı pazarlama ve uluslararası müşteri bulma konularında var olan deneyimi ve akademik çalışmaları sonucunda hazırladığı eğitim notları ve sunumu firmalar tarafından ilgiyle karşılanmıştır. Pek çok yabancı ülkede fuara katılan ancak gerçek manada pazarlama stratejileri ve marka yaratma hedefleri olmayan firmalarımızın eğitim süresince eğitmene sordukları sorularla ve eğitmenin vermiş olduğu örneklerle beraber konuyla ilgili bilinçleri arttırılmıştır. Fuarlar sırasında neleri yapmaları ve daha önemlisi neleri yapmamaları gerektiğini öğrenmiş, sektöre özel sorular sorarak eğitimi daha da verimli hale getirmişlerdir.

Bu eğitim sonucunda bir pazara girmeden hatta bir fuara katılmadan önce o pazarla ilgili yapılması gereken pazar araştırmasının önemi firmalarımızca da kabul görmüştür. Bu sebeple bu eğitim sonrasında bu eğitimin devamı niteliğinde pazar araştırması ve ticari istihbarat konularında eğitim almaları gerektiği konusunda fikir birliği oluşmuştur.