logo
Print
   

Ağaçlandırma Projeleri

ADIYAMAN’A 20 BİN ÇAM FİDANI DİKTİK

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ile Adıyaman’da ağaçlandırma projesi gerçekleştirmiştir.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ve Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde imzalanan protokol uyarınca Adıyaman İli Atakent Beldesi Atatürk Barajı mevkiinde 10 hektarlık alanda 20.000 çam fidanı dikimi gerçekleştirilmiştir.

22 Kasım 2013 tarihinde ağaçlandırmanın yapıldığı alanda yapılan fidan dikim törenine Adıyaman Valisi Sn. Mahmut Demirtaş, Şanlıurfa Orman Bölge Müdür Yardımcısı Sn. İsmet Kıraç, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, Adıyaman Mermerciler Derneği üyeleri, sektör temsilcileri, sektör çalışanları ve öğrenciler katılmışlardır. Alanda kurulan çadırda Sn. Mahmut Demirtaş, Orman Bölge Müdür Yarımcısı Sn. İsmet Kıraç, Adıyaman Mermerciler Derneği adına Sn. Osman Yıldırım, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği adına Sn. Tevfik Tunç Türker konuşma yapmışlar ve akabinde fidan dikimine geçilmiştir. Alanda fidan dikim töreni kapsamında yaklaşık 100 adet fidan dikilmiş ve böylece 20.000 fidanın dikimine başlanmıştır. Fidan dikim töreninin ardından tüm katılımcılara alanda öğle yemeği ikramı gerçekleştirilmiştir.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

BİLECİK’E DE 20 BİN ÇAM FİDANI

Hedef 2023, 1,5 milyon fidan” projesi kapsamında, bu sefer Bilecik’i ağaçlandırdık. Bilecik’te 20 bin çam fidanı diken maden sektörü temsilcilerimiz ile, 2023 yılına kadar Türkiye genelinde 1,5 milyon fidan dikmeyi hedefliyoruz.

Temiz Çevre Temiz Maden” sloganıyla ilki 2011 yılında Bursa’da hayata geçirilen projenin ikinci ayağında, Bilecik’te yanmış orman alanını yeniden yeşillendirdik. Bilecik’te yapılan ağaç dikme törenine; Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Osmaneli Kaymakamı Ali Ada, Osmaneli Belediye Başkanı Mehmet Isıkan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Keleş, İMİB Yönetim Kurulu Üyeleri; Atilla Keleş, Erdoğan Akbulak, İhsan Bozdoğan ve Salih Özen katıldı.

TİM Yönetim Kurulu Üyesi – Maden Sektör Kurulu Başkanı – İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Keleş, proje hakkında şunları söyledi:

“Maden ihracatçıları olarak ülkemizde çevreye saygılı madencilik anlayışını benimsiyoruz. Bu doğrultuda çevreye olan duyarlılığımızın bir göstergesi olarak 2023 için koyduğumuz 15 milyar dolarlık ihracat hedefinin paralelinde, çevreyle ilgili de kendimize bir hedef belirledik. 2023 yılına kadar Türkiye’nin çeşitli bölgelerine 1,5 milyon fidan dikmeyi hedefliyoruz. “Hedef 2023, 1,5 milyon fidan” diyerek yola çıktığımız projenin ilkini 2011 yılında Bursa’da hayata geçirmiştik. Şimdi de Bilecik’te yanmış bir orman alanını yeşillendirdik. Amacımız 2023 yılına kadar Türkiye’nin her bölgesinde yükselen bir korumuzun ya da ormanımızın olması. Sektör temsilcilerimizin katkılarıyla birlikte 2023 ihracat hedefimize başarıyla yürüdüğümüz gibi ağaçlandırma çalışmalarımıza da aralıksız devam edeceğiz. Bu noktada tüm madencilerimizi bu projeye destek olmaya çağırıyoruz.”

++++++++++++++++++++++++++++++

BURSA’YA 3 BİN 250 FISTIKÇAMI 

diger-faaliyetlerİstanbul Maden İhracatçıları Birliği ( IMIB ) , “Temiz Çevre, Temiz Maden ” sloganıyla başlattığı proje ile Türkiye’ deki maden bölgelerini ve çevresini ağaçlandırdı. Projenin ilk etabında, 12 Mayıs 2011 günü Bursa’ nın Nilüfer ilçesi Kayapa Organize Sanayi Bölgesi yanındaki ormanlık alana öğrencilerle birlikte 3 bin 250 adet fıstıkçamı dikildi.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Maden Mermer Üretici Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MADSİAD) ile birlikte gerçekleştirilen ağaç dikim törenine, Bursa Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, Bursa Orman Bölge Müdürü Ali Girgin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, DSİ Bursa Bölge Müdürü Vahit Baygüneş, Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kasapoğlu ile Genel Sekreter Güner Aytuğ, Bursa protokolü, İMİB Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Altınsoy ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayapa İlköğretim Okulu ve Kayapa Şehit Jandarma Er Eyüp Gürsoy İlköğretim Okulu öğrencileri katıldı.

2013 yılında ise projenin devamı niteliğinde Bilecik ili Osmaneli ilçesi, İçmeler mevkiinde 2012 yılında yanan saha içerisinde 20.000 adet çam fidanı dikimi yapılacak olup tören organizasyonu Mayıs ayında gerçekleştirilecektir. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin çevreye olan duyarlılığı ilerleyen dönemlerde de devam edecektir.