logo
Print
   

4. Doğal Taş Tasarım Yarışması

toplu fotoDördüncü Doğal Taş Tasarım Yarışması 

İMİB, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteği ile geleneksel hale getirdiği Doğal Taş Tasarım Yarışması ile Türk mimar ve tasarımcılarına doğal taşı tanıtmayı ve sanayicilerin tasarımın önemini fark etmelerini sağlamayı hedeflemektedir.

Yarışma kapsamında öğrenci kategorisinde tasarımcılardan Yer Döşemesi ve Duvar Kaplamaları, Türk Hamamı ve Banyo, Otel Lobisi ve Avm Girişi, Peyzaj ve Mobilya ve Kutsal Mekan konularında günlük yaşamda kullanılabilecek tasarımlar istenmiştir.

İMİB 4. Doğal Taş Tasarım Yarışması Seçici Kurul Değerlendirme Toplantısı 6 Nisan 2015  günü gerçekleştirilmiştir. Çok değerli akademisyenlerin yanı sıra mimarlar, tasarımcılar, sektör temsilcileri ve İMİB Yönetim Kurulu üyeleri yarışmanın seçici kurulunda yer almıştır .

Değerlendirme toplantısında üretilebilirlik, doğal taş kullanım alanının genişletilmesi, çevreye duyarlılık, bakım ve kullanım kolaylığı, ihracat potansiyeline sahip olmak, yenilikçilik – yaratıcılık ve kullanımda işlevsel olmak kriterleri göz önünde bulundurulmuştur.

Öğrenci kategorisinde 290, profesyonel kategoride 350  proje olmak üzere toplamda 640 tasarım; İç Mimarlık, Mimarlık, Endüstri Tasarımı vb. alanlardaki akademisyen, sektör temsilcileri, tasarımcılar ve Birliğin Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan jürimiz tarafından değerlendirilmiş olup 24 proje ödül almaya layık görülmüştür.

Değerlendirilen 640 projeden 24’ü  ödül almaya hak kazanırken dereceye giren yarışmacılara ödülleri İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn Ali KAHYAOĞLU, İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Rüstem ÇETİNKAYA, İMİB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Sn. Aydın DİNÇER ve Sektör temsilcilerimizden Sn Mehmet AKÇA tarafından takdim edilmiştir.

Profesyoneller ve öğrenciler için iki ayrı kategoriden oluşan yarışmamızda ödül almaya layık görülen projeler, 15 Mayıs 2015 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi Konferans Salonu’nda yapılan törenle sahiplerini bulmuştur.

Tasarımlarıyla doğal taşın farklı kullanım alanlarını ortaya koyan yarışmacılara İMİB tarafından bu yıl 165 bin TL ödül dağıtılmıştır.

Öğrenci – Yer Döşemesi ve Duvar Kaplamaları kategorisinde “ Salt” isimli projesiyle Nazim DAĞDEVİREN ve Emel TOPUZ Birinci ,Öğrenci – Otel Lobisi ve AVM Girişi kategorisinde “ Stone Sensor” isimli projesiyle  Emre GÜNAY ve Soyer BAYRAKTAR  Birinci, Öğrenci –Türk Hamamı ve Banyo kategorisinde “ CMKOG”  rumuzuyla  Gülesin ÖZKOÇ ve Burak ÖZKOÇ Birinci, Öğrenci-Peyzaj Mobilya Kategorisinde  “Cappa” isimli projesiyle  Kemal ŞAHİN Birinci olurken Öğrenci – Kutsal Mekan kategorisinde “HP28B” rumuzla  Ömer YEŞİLDAL Birinci olmuştur. Profesyonel kategoride ise “Termolit” projesiyle Özgün YÜCETÜRK, Benek ÇİNÇİK, Tuba ÖZKAN ve Emre ÖZDEMİR Birinciliği paylaşmıştır.

Ayrıntılı haber ve fotoğraflara ulaşmak için http://www.imib.org.tr/4-dogal-tas-yarismasinda-oduller-sahiplerini-buldu/

Yarışma ve projeler hakkında detaylı bilgi için: www.dogaltastasarimyarismasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.