logo
Print
   

3. Doğal Taş Tasarım Yarışması

3. dogaltasİMİB, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteği ile geleneksel hale getirdiği Doğal Taş Tasarım Yarışması ile Türk mimar ve tasarımcılarına doğal taşı tanıtmayı ve sanayicilerin tasarımın önemini fark etmelerini sağlamayı hedeflemektedir.

Sınırları genişleyen yarışma, Türkiye ve KKTC ile birlikte Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan‘daki tasarımcılara da kapılarını açmıştır. Yarışma kapsamında tasarımcılardan; lobi, otel odası, banyo ve mutfak gibi iç mekanlar ile konut, villa, ofis, otel binası için dış cephe kaplamalarında günlük yaşamda kullanılabilecek tasarımlar istenmiştir.

İMİB 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması Seçici Kurul Değerlendirme Toplantısı 28 Şubat2014 Cuma günü gerçekleştirilmiştir. Çok değerli akademisyenlerin yanı sıra mimarlar, tasarımcılar, sektör temsilcileri ve İMİB Yönetim Kurulu üyeleri yarışmanın seçici kurulunda yer almıştır .

Değerlendirme toplantısında üretilebilirlik, doğal taş kullanım alanının genişletilmesi, çevreye duyarlılık, bakım ve kullanım kolaylığı, ihracat potansiyeline sahip olmak, yenilikçilik – yaratıcılık ve kullanımda işlevsel olmak kriterleri göz önünde bulundurulmuştur.

Öğrenci kategorisinde 164, profesyonel kategoride 385 proje olmak üzere toplamda 549 tasarım; İç Mimarlık, Mimarlık, Endüstri Tasarımı vb. alanlardaki akademisyen, sektör temsilcileri, tasarımcılar ve Birliğin Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan jürimiz tarafından değerlendirilmiş olup 10 proje ödül almaya layık görülmüştür.

Profesyoneller ve öğrenciler için iki ayrı kategoriden oluşan yarışmamızda ödül almaya layık görülen projeler, 21 Mart 2014 tarihinde Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen törenle ödüllendirilmiştir.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin ev sahipliğini yaptığı ödül törenine İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Can Çoker ile Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra çok sayıda tasarımcı, mimar, öğretim görevlisi, öğrenci ve davetliler katılmıştır.

Tasarımlarıyla doğal taşın farklı kullanım alanlarını ortaya koyan yarışmacılara İMİB tarafından bu yıl 80 bin TL ödül dağıtılmıştır. Yarışmanın profesyonel kategorisinde, birinci gelen tasarımın sahibi 20 bin TL, ikinci 15 bin TL, üçüncü 10 bin TL, mansiyon kazanan projenin sahibi 5 bin TL ödül kazanmıştır. Öğrenci kategorisinde ise birinci tasarım 10 bin TL, ikinci 7 bin 500 TL, üçüncü 5 bin TL ve mansiyon kazanan üç proje sahibi de 2,500 TL’lik ödülün sahibi olmuştur.

Ece Sükan’ın sunumuyla gerçekleşen 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın ödül töreni gecesinin finalinde ise Model Grubu bir konser vererek, tüm yarışmacılara ve misafirlere keyifli anlar yaşatmıştır.

Yarışma ve projeler hakkında detaylı bilgi için: www.dogaltastasarimyarismasi.com