logo
Print
   

5. Doğal Taş Tasarım Yarışması

DOGALTAS 2016 (20)İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından geleneksel hale getirilen Doğal Taş Tasarım Yarışmaları’nda 2016 yılının kazananları, 5 Mayıs 2016 Perşembe günü düzenlenen törende belli oldu.

Gelen  projeler arasından jürinin değerlendirdiği 16 proje ödüle layık görüldü. Jüri; doğal taşın kullanım alanının genişletilmesi, üretilebilirlik, çevreye duyarlılık ve ihracat potansiyeli olabilmesi, yaratıcılık ve kullanımda işlevsel olma kriterlerini göz önünde bulundurarak seçimini yaptı.

Yarışmaya 248 öğrenci ve 222 profesyonel başvurdu. Üniversiteler arasında 105 proje ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ilk sırayı aldı onu 96 projeyle İstanbul Teknik Üniversitesi takip etti.
Ödül töreninin başlangıcında özellikle öğrencilere yönelik bir konuşma yapan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Yapacağınız ürünü biz fabrikalarımızda, atölyelerimizde işleyebilelim. Çünkü, malzeme mermer; doğal bir ürün olduğu için kesilmesi zor. O zaman tasarımınızı öyle yapın ki, biz bunu üretebilip, birilerine verelim, siz de para kazanın. Ürettiğiniz ürün derece alsın almasın bunları bir kitapçıkta toplayalım, telif hakkını da size verelim. Süreç içinde bir gün sizin tasarımlarınız da dünyanın çeşitli ülkelerinde yerini alabilir” tavsiyesinde bulundu.

Proje amacının Türkiye doğal taş endüstrisinin tasarım kalitesini ve çağdaş Türkiye tasarımını simgeleyen ürün kimliğini desteklemek olarak açıklandığı yarışmada dereceye girenler ödüllerini İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, İMİB Denetim Kurulu Üyeleri Coşkun Bozanlı ve Yakup Kadri Sürmen, İMMİB Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Özer, Türkiye Gazetesi Ekonomi Müdürü Fikret Çengel ve Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir’in ellerinden aldı.

İŞTE ÖDÜL ALAN YARIŞMACILAR

PROFESYONEL

 • Masalar, Sehpalar, Şömineler, ve ev mobilyaları gibi iç mekanlarda kullanılabilecek doğal taş ile tasarlanmış ürünler

  Eser adı Sıralama Kazanan
  Piknik 1 Müge Öztürk
  Günlük bir objeyi mermer ile tasarlamak 2 Serefraz Akyaman
  Sail 3 Müge Öztürk
  İhya Mansiyon Metehan Erdoğdu, Samet Fener
 • Eser adı Sıralama Kazanan
  Daymill Mansiyon Özge Dinç , Kerem Ekinci
 • Eser adı Sıralama Kazanan
  Rotate Mansiyon Sibel Kılıç
 • Eser adı Sıralama Kazanan
  Move 1 Semih Yılmaz
  Nest 2 Ayşegül Uzunyol, Serdar Soyal
  Semi-Permeable O2 Green Walls 3 C. Hamdi Okumuş, E. Yağmur Çebi
  Kilit Taşı Mansiyon Nurullah Kürkçü

ÖĞRENCİ KATEGORİSİ

 • Eser adı Sıralama Kazanan
  Restpoint 1 Barış Taşlık
  Junior Bath 2 Metin Özhan
  Helis 3 Fidan Hazal Can
  Tube Mansiyon Evren Yazıcı
  Hidden Mansiyon Çiğdem Karaata, Verda Demirağ
  Ledhenge Mansiyon Hilmi Yağız Türkyılmaz

Ödüle değer bulunan eserler hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN